Διδακτική Επίσκεψη ΓΕΕΛ Βελλάς στο Πολεμικό Μουσείο Καλπακίου

Το Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο Βελλάς πραγματοποίησε την Παρασκευή 18 Οκτωβρίου 2019 διδακτική επίσκεψη στο Στρατιωτικό Μουσείο Πολέμου 1940 – 41 στο Καλπάκι με αφορμή τον επικείμενο εορτασμό του έπους του 1940. Κατά την διάρκεια της επίσκεψης, μαθητές-τριες και εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να δουν τα εντυπωσιακά εκθέματα και ντοκουμέντα των ιστορικών γεγονότων της περιόδου και να παρακολουθήσουν προβολή ιστορικού ντοκιμαντέρ με ταυτόχρονη γραφική και ηχητική αναπαράσταση των στρατιωτικών επιχειρήσεων κατά τις πρώτες μέρες του πολέμου σε μεγάλο τρισδιάστατο χάρτη. Κατόπιν της επισκέψεως, μαθητές-τριες και εκπαιδευτικοί προχώρησαν πάνω από τον οικισμό του Καλπακίου, στον λόφο Σειλητούρια που υψώνεται το μνημείο του «Έλλην Μαχητή του 1940-41», το οποίο φιλοτεχνήθηκε από τον καθηγητή Λάμερα Λάζαρο το 1966 και τηρώντας ενός λεπτού σιγή απέδωσαν φόρο τιμής στους νεκρούς.

Ευχαριστούμε Θερμά την 8η Μηχανοποιημένη Ταξιαρχία για την ξενάγηση και φιλοξενία στο χώρο.

Κορυφή